

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 156 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 20170 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 43 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 170 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.1 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3.5 V |
Stock: 1251
Distributors
pcbx
Unit Price$4.14299
Ext.Price$4.14299
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.14299 | $4.14299 |
| 10 | $3.02901 | $30.29010 |
| 25 | $2.96079 | $74.01975 |
| 50 | $2.89411 | $144.70550 |
| 100 | $2.82896 | $282.89600 |
| 300 | $2.79716 | $839.14800 |
| 500 | $2.76570 | $1382.85000 |
| 1000 | $2.65969 | $2659.69000 |
| 3000 | $2.30318 | $6909.54000 |
